BDSM komunita – Kam za lidmi?

Historie a současnost (2024) české BDSM komunity

Okolo roku 2000 ještě nebyl příliš rozšířený ani internet. Existovaly tematické S/M časopisy, avšak s poměrně žalostným obsahem. V Praze sice probíhaly srazy, ale komunita nebyla příliš živá a otevřená. Ve společnosti převládal pocit, že BDSM je něco temného, skoro zakázaného. Sám jsem tou dobou návštěvy komunity ani nevyhledával. Bylo velmi komplikované se seznamovat.

S rozmachem internetu se začal objevovat stále zajímavější obsah a lépe fungující seznamky. Po roce 2010 zažívá česká BDSM komunita velký boom jak na internetu, tak v reálu. Tento růst trvá stále. Dnes (2023) je česká BDSM komunita živá, aktivní, a dobře propojená se světem. BDSM ve většinové společnosti není tabu. Po celé ČR se pořádají sofistikované a kultivované akce – od komorních, po masové. Máme už z čeho vybírat a není problém se potkat na živo s inspirativními lidmi. Když se rozhlédneme po Evropě (i západní), tak si ČR stojí nadmíru dobře.

Vždy bude mnoho BDSM pozitivních lidí, kteří do komunity z různých důvodů nikdy nepřijdou. Ale i oni jsou její součástí. Mimo Prahu, Brno, Ostravu a Plzeň je však komunita slabší (rozuměj nepravidelná, neorganizovaná). Neváhejte za BDSM aktivitami cestovat do větších měst! Osobní zkušenosti a známosti jsou nenahraditelné.

BDSM komunita na českém internetu

Česká shibari komunita v současnosti (2023) nejvíce komunikuje přes Facebook ve skupině Shibari.cz a Pistácie.cz. Lze zde diskutovat a také se tu ohlašují události. Jako seznamku na vážné i přátelské vztahy okolo shibari využijte specializované Seznamovací vlákno.

Jako seznamka a diskuzní fórum funguje největší český BDSM portál BDSMLife.cz (věnujte pozornost striktním pravidlům) či menší diskuzní platforma BDSMweb.cz. Jako novější zajímavou BDSM seznamku lze doporučit Darklife.cz. Coby zdroj informací a aktualit můžete sledovat Darkpress.cz. Na BDSM.cz, najdete hlavně povídky a tematiku ponyplay.

Stále větší význam získává i v česku mezinárodní BDSM portál FetLife.com. Na Slovensku je známý BDSM portál a seznamka Domina.sk. Slovenská shibari scéna je sdružena na Facebooku ve skupině Shibari Dojo Bratislava.

Jak se chovat na BDSM akci

Normálně. Platí obyčejná pravidla slušného chování a běžné mezilidské zvyklosti. Chovejte se třeba jako v restauraci, na plese či na kroužku jógy. Pokud si nejste jisti, prostě koukejte kolem sebe a přijdete na to sami. Nezáleží na dominanci či submisivitě, na pohlaví ani na oblečení … Nikdo nemá právo nikoho nijak obtěžovat, ani slovně, natož se ho bez svolení dotýkat. Není dovoleno nikoho fotit nebo natáčet. Zpravidla je na BDSM akcích focení zakázáno úplně, někdy je povoleno tak, aby na fotce nebyl nikdo, kromě foceného partnera. Seznámení s novými lidmi probíhá úplně normálně: začíná se pozdravem a oslovením (je možné tykání i vykání – odhadněte sami podle konkrétní situace) a pokračuje prostě konverzací. Některé akce mají svá specifická pravidla – např. dress-code, nebo chování – dočtete se o nich v propozicích konkréntní akce, na kterou se chystáte.

BDSM komunita si pečlivě hlídá, aby se na akci neděly žádné nepravosti. Všichni chceme společnost, ve které se můžeme cítit dobře a bezpečně. Pokud by se na akci vyskytl někdo, kdo porušuje pravidla a otravuje ostatní, byl by rychle vyhozen a už by nikdy nesměl přijít. Vzpomínám si na dvě situace, kdy někdo někoho okřikl a problém tím byl vyřešen, a na jednu situaci, kdy byl opakovaně otravný člověk vykázán majiteli klubu, aby už nechodil.

Počítejte s tím, že v BDSM komunitě potkáte lidi jako všude jinde – tedy různě hezké, různě chytré, různě sympatické. Někteří se mezi sebou nemají rádi … najdete tu průřez opravdu celou společností – nečekejte výběr akademických elit, ani koncentrovaný underground.

Někdy se můžete ocitnout u skutečné BDSM hry. Můžete vidět např. lidi nahé, svázané, ponižované, v různém fetish oblečení … Pokud u toho můžete být, prostě se koukejte. Nijak do akce druhých lidí nezasahujte. Většinou se nehodí ji ani komentovat, protože to ruší – např.: „Ty jo fuj, no tak to už je na mě moc …“ – pokud vás situace šokuje, prostě se vzdalte a nesledujte ji.  Hraní (též „akčnění“) je výsadou těch, kteří se vzájemně znají a mají na to náladu. Někdy mohou chtít akčnit veřejně a mít k tomu diváky, jindy mohou využít oddělené prostředí klubu a zavřít se do soukromí.

Kam jít mezi lidi

Dnes, v roce 2023, fungují nějaké BDSM srazy téměř v každém krajském městě. Nejvýznamnější akce jsou v Praze a Brně. Neváhejte na akce do větších měst cestovat – obohatí vás to a je to spolehlivá cesta k seznámení. Nevíte-li si s kontaktováním rady, můžete napsat mně: majkl.mn@email.cz – rád vám pomohu.

Praha

Subspace

Nejvýznamnější místo pro shibari v Praze. Inspirováno podobnými ikonickými místy jako Schwelle v Berlíně, Anatomie studio v Londýně, či třeba Kinbaku Lounge v Kodani. Workshopy, jamy, vystoupení. Nové zařízení a příjemné prostředí.

Ateliér (také na Facebooku)

Největší český BDSM klub. Potkat zde můžete všechny možné typy BDSM „úchylů“. V přízemí je normální hospoda, kde se sedí, pije a vaří, v patře jsou místnosti na hraní. Ceny jsou lidové. Klub je přístupný všem, ale adresu sdělují majitelé na vyžádání (ochotně). Pořádají se zde i velké akce se stovkami návštěvníků, ale také pravidelné uvolněné Kecací čtvrtky, což je výhodná příležitost, jak prostě navštěvovat BDSM komunitu a jen tak se stýkat. Otvírá se v pět, zavírá po půlnoci. Je možné si jen povídat nebo i hrát.

BDSM studio Flóra

Tradiční malý klub s BDSM vybavením, kde lze posedět a pohrát si. Pořádají se zde různé akce, především pravidelná Úterní kecárna. Adresu a další informace rád podá sympatický majitel Milli Toll.

Studio Hell

Známé pražské tetovací a body-modifikační studio (vede ho Míla, provozující také Bugshop), na které je napojena také velká komunita příznivců BDSM. Subjektivně lze říci, že tato komunita více tíhne k fetišům na kov, kůži a latex. Časté je tetování, piercing, věšení za háky za kůži, oblečení obecně do „černa“, apod. Na Hell je hodně napojena také Edna.

Blízko sebe

„Pouze“ prostor pro osobní rozvoj v Praze, Modřanech, který lze pronajmout. Nemá vlastní shibari program – využívajího různí lektoři nebo jednotlivci. Příjemné místo pro jógu, práci s tělem a dechem, tanec, dotek, shibari …

Alive Kinbaku Dojo

Menší prostor v Dejvicích. Funguje od roku 2022 jako nové místo k workshopům a jamům v Praze a těší se velkému zájmu.

Chilli salon

Poskytují erotické masáže a angažují se také v BDSM akcích a workshopech.

Písklata

V Brně se zrodila Písklata – komunita především mladších lidí, pořádající zajímavé tematické BDSM srazy, nyní i v Praze – obvykle v klubu Trezor. Cílem je především nahradit časté „kecací“ posezení „starších“ lidí skutečně akčními srazy. A daří se to velmi dobře. Nedostane se tam úplně každý – nejsnažší je být pozván nějakým již přijatým členem.

Brno

Domeček

Na shibari akce v Brně slouží především Domeček – příjemné místo. O jeho fungování se dozvíte nejlíp od organizátorky Ály na Facebooku nebo mailem.

Bad Reputation studio

Od roku 2022 nový prostor v Brně, za kterým stojí Markýz Bláža. Menší, ale příjemný prostor a pravidelný kvalitní program – ropejamy a workshopy s různými lektory.

Def shibari

Cca od roku 2023 pořádá akce v Brně také Def. Kromě Vázacích večerů na Domečku také workshopy s různými lektory v Decadance studio (Babák Office).

Ostrava

Klubovna Ostrava

Menší, ale příjemný prostor s pravidelným kvalitním programem – ropejamy a workshopy s různými lektory.

Plzeň

V současné  době je hlavním tahounem plzeňské komunity Radzuka. Akce se pořádají ve Weird Kitten a program je vypisován na FB stránkách Plzeňské pistácie. Dále můžete kontaktovat tyto známé plzeňské tváře:  Barbora Hůlová, Wanda Zimanová a Daktylus Doktor

České Budějovice

V Budějicích v současnosti shibari komunita není. Na Instagramu můžete najít jeden aktivní pár: Shibari České Budějovice.

Karlovy Vary

V Karlových Varech je pár aktivních lidí, někdy i s ambicemi na sraz. Můžete zkusit zeptat se Ami nebo Honzy Krutáka.

Liberec

V Liberci pořádala od roku 2019 v KultiVaru shibari workshopy Milly Piclá (zvala většinou lektory z Prahy). Nyní už asi není aktivní, ale zkuste se poptat. Případně zajeďte do Prahy – z Liberce je to jen hodina.

Ústí nad Labem

V Ústí začal okolo roku 2022 fungovat Krutý Sever, což je rigger a jeho stejnojměnný prostor na vázání. Krutý Sever vede vlastní workshopy, ale pokud je mi známo, nepořádá ve svém prostoru pravidelné akce a komunita zde není příliš aktivní, ačkoliv „úchylů“ je na ústecku hodně. Případně zkuste kontaktovat ústeckou modelku a rigerku Slečnu Lucii.

Olomouc

V Přerově funguje klub Trojka. Občas odtud vidím nějaké fotky a na webu jsou vypsané akce. Osobně tam ale asi nikoho neznám.

Pardubice a Hradec Králové

Nemravy

Projekt, který formou přednášek, workshopů a party poskytuje vzdělávání a seznamování všem se zájmem o BDSM, kink, vztahovou psychologii, moderní randění a další témata týkající se sexu a vztahů.

Dále můžete zkusit kontaktovat Joan, Def nebo Lexaurina.

Slovensko

Shibari Dojo Bratislava

Pravděpodobně hlavní místo pro shibari na Slovensku. Vede ho Roman Fordinál, pořádají se zde workshopy a další akce.

Dark Play Party

Největší a nejakčnější fetish party na Slovensku, za kterou stojí sympatická Katarina Lusa.

Vědecký výzkum BDSM

Výzkumem BDSM se v Česku zabývá např. doc. RNDr. Eva Jozífková, Ph.D. na stránkách En-K.net, nebo sexuolog Prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D. Sadomasochismus, potažmo BDSM, postupně u odborné veřejnosti prochází „destigmatizací“. S/M praktiky byly již vyjmuty z Mezinárodního seznamu nemocí a poruch (ICD-11), který spravuje World Health Organization. BDSM tedy začíná být považováno za „normální sexuální variaci“, nikoli za „nemoc“, jak tomu bylo dříve. Nicméně, jde spíše trend, jehož adopce jednotlivými psychology a sexuology není samozřejmostí. I samotné ICD-11 ponechává hranici „poruchy“ otevřenou, a zatímco např. lehký erotický výprask již za poruchu nepovažuje, rdoušení stále ano. Jako dobře srozumitelný odborný text o teorii a klinickém pozadí BDSM doporučuji bakalářskou práci Radky Výborné (pdf).